Uzasadnienie braku podziału zamówienia na części
Przewodnik po Asystencie Postępowania
Funkcje programu / Instrukcje dla użytkowników
Zgodnie z art. 91 ust. 2 Pzp
zamawiający wskazuje w dokumentach zamówienia powody niedokonania podziału zamówienia na części
Zatem (w stosunku do poprzednio obowiązujące ustawy) zmianie uległo miejsce, w którym zamawiający przedstawia uzasadnienie braku podzielenia zamówienia na części. Na gruncie poprzednio obowiązującej ustawy prawo zamówień publicznych obowiązkiem zamawiającego było podanie powodów niedokonania podziału zamówienia na części w protokole postępowania. Obecnie obowiązek w tym zakresie zamawiający spełni, wskazując powody niedokonania podziału zamówienia na części w dokumentach postępowania, najczęściej w specyfikacji warunków zamówienia.
Asystent Postępowania podpowiada użytkownikom (w kroku „Opis przedmiotu zamówienia”) o tym, że w przypadku braku podziału zamówienia na części zobowiązani są do zawarcia w SWZ uzasadnienia takiej decyzji:
Uzasadnienie braku podziału zamówienia na części w przygotowywanym postępowaniu – jak to działa w Asystencie Postępowania?
Zgodnie z taryfikatorem korekt (dokument pn. „Stawki procentowe stosowane przy obniżaniu wartości korekt finansowych i pomniejszeń dla poszczególnych kategorii nieprawidłowości indywidualnych”) brak uzasadnienia powodu, dla którego zamówienia nie podzielono na części, może skutkować korektą finansową w wysokości 5 % wartości zamówienia.
Program Asystent Postępowania sugeruje (w ramach opisu przedmiotu zamówienia), w przypadku gdy zamówienia nie podzielono na części, w jaki sposób uzasadnić taką decyzję zamawiającego, co pozwala uchronić użytkownika przed ewentualnym zarzutem braku uzasadnienia powodu, dla którego zamówienia nie podzielono na części.