Kary umowne jako podstawa do wykluczenia z postępowań o udzielenie zamówienia
Czy kara umowna może być podstawą wykluczenia wykonawcy z postępowania?
To jest pytanie, które często otrzymujemy od naszych klientów. Postaramy się na nie odpowiedzieć.
Analiza przypadku
Naliczenie kary umownej wykonawcy nie może być automatycznie utożsamiane z nienależytym wykonaniem zamówienia i wymaga analizy okoliczności konkretnego przypadku.
Z pewnością to zagadnienie wymaga szerszej analizy, ale w pierwszej kolejności warto odnieść się do motywu 101 dyrektywy klasycznej, zgodnie z którym instytucje zamawiające powinny mieć możliwość wykluczenia kandydatów lub oferentów, którzy przy wykonywaniu wcześniejszych zamówień publicznych wykazali poważne braki w odniesieniu do spełnienia istotnych wymogów; było to np. niedostarczenie produktu lub niewykonanie zamówienia znaczące wady dostarczonego produktu lub świadczonej usługi, które spowodowały ich niezdatność do użytku zgodnie z przeznaczeniem, lub niewłaściwe zachowanie poddające w poważną wątpliwość wiarygodność wykonawcy. Jednocześnie w motywie 101 dyrektywy klasycznej wyraźnie zaznacza się, że stosując fakultatywne podstawy wykluczenia, instytucje zamawiające powinny zwracać szczególną uwagę na zasadę proporcjonalności. Drobne nieprawidłowości powinny jedynie w wyjątkowych okolicznościach prowadzić do wykluczenia wykonawcy.
Powtarzalność naliczenia kar umownych
Natomiast powtarzające się przypadki drobnych nieprawidłowości (które w konsekwencji skutkują wymierzeniem kary umownej) mogą już wzbudzić wątpliwości co do wiarygodności wykonawcy, co może uzasadniać jego wykluczenie.
Z pewnością okolicznością sugerującą wykluczenie wykonawcy z postępowania będzie sytuacja, w której temu samemu wykonawcy kary umowne (za podobne uchybienia) wymierzyło kilku różnych zamawiających.
Jak sprawdzić, czy wykonawcy naliczono kary umowne?
W naszej bazie możesz sprawdzić m.in. jakie kary umowne i z jakich powodów zostały naliczone w stosunku do wybranego wykonawcy oraz pobrać dokumenty źródłowe dotyczące naruszeń, wskazane przez podmioty udzielające zamówienia publiczne.
-
Redakcja
Asystent Postępowania